ANKARA CE BELGESİ ONAYLI KURULUŞ, ANKARA CE BELGESİ VEREN FİRMALAR 

ANKARA CE BELGESİ ANKARA CE İŞARETİ ANKARA CE UYGUNLUK BEYANI DANIŞMANLIK

 basınçlı cihazlar ce belgesi, gaz yakan cihazlar ce belgesi, medikal cihazlar ce belgesi, tıbbi cihazlar ce belgesi, alçak gerilim ce belgesi, Asansör ce belgesi, makina ce belgesi, yapı malzemeleri ce belgesi, mermer ce belgesi, elektromanyetik uyumluluk ce belgesi, CE BELGESİ VEREN KURULUŞLAR, CE BELGESİ VEREN FİRMALAR

Ankarada şubemiz bulunmaktadır CE Belgesi  CE işareti ve CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemleri
Firmamız  Uzman Kadrosu ile En uygun Fiyatlarda Yapılmaktadır.
Ce belgelerimiz ve Teknik Dosyamız TSE ve Bakanlık standartlarına uygun şekilde hazırlanmaktadır.
Referanslarımız için iletişime geçiniz. İstanbul Yeditepe Üniversitesi ile anlaşmamız bulunmaktadır testleriniz uygun fiyatlar ile yapılmaktadır.

Akyurt Altındağ Ayaş Bala Beypazarı Çamlıdere Çankaya Çubuk Elmadağ Etimesgut Evren Gölbaşı Güdül Haymana Kalecik Kazan  Keçiören Kızılcahamam Mamak Nallıhan Polatlı Pursaklar Sincan Şereflikoçhisar Yenimahalle

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

İSTANBUL

Emekyemez Mahallesi Tersane Caddesi İlyasoğlu İşmerkezi No:129 D:13 Karaköy/ Beyoğlu / İstanbul

ANKARA

Yukarı Öveçler Mh. 1065 Cd. Çankaya Ankara

SAKARYA

Kavaklar Cd  Sürekçioğlu İş Merkezi No 12  Sakarya

BURSA 
Beşevler Sanayi Sitesi 82. Blok No: 75 Kat:2 Nilüfer/ BURSA

Adana 

Yeşilyurt Mahallesi 70523 Sokak No: 18 Seyhan / Adana

Kırklareli 

Yılmaz Mh. Ali Rahmet Pektaş Sk. No:2 D:2 Lüleburgaz / Kırklareli

 

İrtibat Tel: 02642790264
İrtibat Tel: 0549 6740054
Mail: info@inkacert.com.tr

Ce Belgesi Kapsamı / CE işareti Direktifleri (Yönetmelikleri,Mevzuatları)


Alçak Gerilim Direktifi 2006/95 EC ve değişiklikleri
Elektromanyetik Uyum Direktifi 89/336/EEC ve değişiklikleri(Endüstriyel Mutfak için)
Makine Emniyeti Direktifi 98/37/EC - 98/37/AT
Kişisel Koruyucu Teçhizat Direktifi 89/686/EC - 89/66/AT
Asansör Direktifi 95/16/EC - 95/16/AT
Tıbbi Cihazlar Direktifi 93/42/EEC - 93/42/AT
ATEX Direktifi 94/9/EC - 94/9/AT
Radyo Cihazları ve Telekomünikasyon Terminal Cihazları Direktifi 99/5/EC - 99/5/AT
Gürültü Direktifi 2000/14/EC - 2000/14/AT
Makine ve Alet Testleri (LVD, EMC vb.) (Endüstriyel Mutfak için)
Oyuncak Direktifi 88/378/EEC
Florasan Aydınlatma Balastlarının Enerji Verimliliği İle İlgili Direktif (2000/55/AT)
Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (99/36/AT)
Ev Tipi Elektrikli Buzdolapları, Dondurucular ve Kombinasyonlarının Enerji Verimlilik Şartları ile İlgili Yönetmelik (96/57/AT)  
Ölçü Aletleri Yönetmeliği  
İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliği (2000/9/AT)   
Vücut Dışında Kullanılan Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği 
Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (97/23/AT)   
Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelik (94/9/AT)
Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (90/396/AT) 
Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbî Cihazlar Yönetmeliği 
Otomatik Olmayan Tartı Aletleri Yönetmeliği (90/384/AT)
Sivil Kullanım Amaçlı Patlayıcı Maddelerin Belgelendirilmesi Piyasaya Arzı ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik (93/15/AT)
Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 
Yapı Malzemeleri Yönetmeliği 
Gezi Tekneleri Yönetmeliği
Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği
Gemi Teçhizatı Yönetmeliği

 


NEDEN CE BELGESİ (İŞARETİ) ?

CE Belgesi (işareti) AB’nin uyulması mecburi olan bir takım Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında ürünlere iliştirilen bir işaret olduğu için, söz konusu mevzuat kapsamına giren ve AB üyesi ülkelerde piyasaya arz edilecek olan ürünlerin bu işareti taşıması zorunludur. 
1996 yılı başında AB ile ülkemiz arasında yürürlüğe giren Gümrük Birliği tarım ürünleri dışında malların serbest dolaşımını ön görmektedir. Ülkemiz Gümrük Birliği ile AB ile ilişkilerinde 3. ülkelerden farklı bir konum kazanmıştır. Bu farklılık AB’ye üye ülkelerle mal satışında tam rekabete girmemizin yanı sıra, mal üretiminde de Birlik içerisinde belirlenmiş standartların Türkiye açısından da zorunluluk haline gelmesidir. Bu kapsamda Türkiye’de CE belgesi süreci üretimin ayrılmaz bir parçası olmuştur, ve bu şekilde Türk malının kalitesini yükseltecektir.
Bu aşamada, Türkiye’de 23 ürün grubunun üreticileri için önceleri sadece AB’ye ihracatta zorunlu olan CE işareti (belgesi), bu tarihten itibaren ülkemizde piyasaya arz edilecek ürünler için de zorunlu hale gelecektir.


CE Belgesi OLMAZSA NE OLUR?

CE belgesinin zorunlu olduğu 23 ürün grubu dahilinde ki tüm ürünlerin CE belgesi olmadan AB’ye ihracatı mümkün değildir. Türkiye’de ise son yasal değişikliklere göre ürünün CE belgesi taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bu zamanla tüm CE belgesi zorunlu olan ürünlere getirilecektir.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEN İTHALATTA CE İŞARETİ (CE belgesi) ?

3. Dünya ülkesindeki bir imalatçı aynı Üye Ülke dahilindeki bir imalatçı gibi ürünü AB pazarına sürerken CE işareti ( CE belgesi) almak zorundadır. Yeni Yaklaşım Direktiflerine göre ürününü tasarlamalı, üretmeli ve gerekli uygunluk değerlendirme prosedürlerini gerçekleştirmelidir.
Eğer üretici ya da üreticinin temsilcisi Avrupa Birliği içinde değilse, bu sorumluluğu ithalatçı yerine getirmek zorundadır. Yani 3. ülkelerden yapılan ithalatlarda CE İşareti (CE belgesi) sorumluluğu ithalatçı firmaya aittir. Bir başka deyişle, firmalar ithal ettikleri ürünlerin AB normlarına uygun olduğunu garanti etmek zorundadır.


CE BELGESİ (CE SERTİFİKASI ) NASIL ALINIR?

Ürünlerin CE işaretli (CE belgesi) olarak piyasaya sunulmasından, CE işaretinin (CE belgesi) ürüne iliştirilmesinden  üretici sorumludur. Üreticinin bu işareti ürüne iliştirmesi için çeşitli alternatifler sunulmuştur :

Düşük riskli ürünler : Bir çok ürün güvenlik açısından düşük riskli ürün gruplarında yer almaktadır. Bu nedenle, üretici uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname yayınlayarak; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve tüketici koruma standartlarına uyduğunu belirtir. Bu beyannamenin normuna uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.

Yüksek riskli ürünler : Bu ürünler için üreticinin beyannamesi yeterli değildir. Bu durumda ürünlerin, mutlaka, onaylanmış kuruluşlar (notified body) tarafından test edilmesi gerekmektedir. Onaylanmış kuruluşun incelemesi sonucunda üretici CE işaretine ürününe koyabilir. Son üründe kullanılmak üzere üretilen bütün sistem ve ünitelerin üreticileri, ilgili direktif (kararname) koşullarına uygun olarak komponent ve bileşenlere ait bir dosya ve beyanname ile entegrasyonu gerçekleştirecek üreticilere iletirler. Entegrasyona parça veya bileşen üreten kuruluşlar, ürünlerine CE işaretini vuramazlar.


ANKARA ce belgesi CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemleri ce belgesi CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemleri ce belgesi CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemleri ce belgesi CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemleri ce belgesi CE Teknik Dosya Oluşturulması İşlemler tekerlekli sandalye Ce belgesi, yürüyen merdiven ce belgesi , asansör ce belgesi ,yangın dolabı ce belgesi, armatur ce belgesi ,yapı malzemesi ce belgesi

 
CE İŞARETİNİN (belgesinin) ÜRÜNE İLİŞTİRİLMESİ?

Ürün gruplarına ait direktiflerde CE işaretinin ürünlere nasıl yerleştirileceğine dair detaylı bilgiler verilmiştir. Üreticiler bu direktifler doğrultusunda ürününe CE işaretini yerleştirmelidir. CE İşareti (belgesi):

İmalatçısı AB içinde veya dışında bulunsun pazara ilk defa girecek tüm yeni ürünler,

Birlik pazarına ithal edilecek kullanılmış ürünler,

Birlik pazarına sunulan komple yenilenmiş ürünler için geçerlidir. Direktifler bazı koşullarda CE işareti (belgesi) taşımaksızın endüstriyel ürünlerin Birlik pazarında serbestçe dolaştırılmasına izin vermektedir.

 

CE Teknik Dosya ( Teknik Dökümantasyon ) neleri içermelidir?

AB harmonize yönetmelikleri, üreticilere ürünlerinin temel gereklere uygun olduğunu kanıtlayacak bilgileri içeren bir teknik dosya hazırlamak ve bu dosyayı 10 sene saklamak zorunluluğu getirir. Üreticilerimizin veya yetkili temsilcilerinin sorumluluğu olan teknik dosya, kalite sistem tabanlı uygunluk değerlendirme proseürlerinde kalite system dökümantasyonun bir parçası olabilir.


Teknik dosyada bulunması gerekenler her yönetmelikte ayrıntılı bir şekilde belirtilse de genel olarak ürünün tanımlaması, kullanım amacı, dizayn, üretim, operasyonla ilgili bilgi ve dökümanları içerir.  Web sayfamızda da bu bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

CE Belgesi & Uygunluk Değerlendirme Modülleri:

Uygunluk değerlendirme modülleri tasarım ve üretim aşamalarını kapsar. Bazı modüller sadece bir   bazıları da iki aşamayı birden kapsar.  Uygunluk değerlendirme modüllleri 8 ana kategoriden oluşmaktadır;

Modül A, A1, A2 - İç üretim kontrolü

Modül B - AT tip incelemesi

Modül C, C1, C2 - Üretimin dahili kontrolüne dayalı tipe uygunluk

Modül D, D1 - Üretim sürecinin kalite güvencesine dayalı tipe uygunluk

Modül E, E1 - Ürün kalite güvencesine dayalı tipe uygunluk

Modül F, F1 - Ürün doğrulamasına dayalı tipe uygunluk

Modül G - Birim doğrulamasına dayalı uygunluk

Modül H, H1 - Tam kalite güvencesine uygunluk

En uygun fiyatlar ile CE belgelendirme işlemi , teknik dosya oluşturulması, testler için firmamız ile iletişime geçiniz. 

 

Yapı malzemelerine bazı örnekler:

 

Yasal Durum:

27 Haziran 1991 tarihinden itibaren, 89/106/EC Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (Construction Products Directive) Üye Ülkelerde zorunlu olmuştur. 8 Eylül 2002 de Türkiye de Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/AT) olarak yayınlanmıştır ve zorunlu hale gelmiştir.

 

Kapsamımızdaki Ürün Standardları :

 

ÜRÜN SINIFLARI

ÜRÜNLER

ÜRÜN STANDARDI

 (CEN/EOTA)

 

 

 

 

 

Yapılarda kullanılan ısı

Mineral Yün (MW)

EN 13162

yalıtım malzemeleri

Genleştirilmiş polietilen(EPS)

EN 13163

 1999/91/CE

Ekstrüzyonla İmal Edilen Polistiren  Köpük (XPS)

EN 13164

 

Sert Poliüretan Köpük(PUR)

EN 13165

 

Fenolik köpük  (PF)

EN 13166

 

Cam Yünü  (CG)

EN 13167

 

Rende Yongası (WW)

EN 13168

 

Genleştirilmiş perlitten  (EPB)

EN 13169

 

Meşe Mantarı Levhaları  (ICB)

EN 13170

 

Odun Lifli (WF)

EN 13171

 

Genleştirilmiş kil hafif agregadan  (LWA)

EN 14063-1

 

Genleştirilmiş perlitten  (EP)

EN 14316-1

 

Pullu vermikülit  (EV)

EN 14317-1

 

 

 

Sabit yangın söndürme sistemleri

Yassı hortumlu hortum sistemleri

EN 671-2

1996/577/CE

Yarı sert hortumlu hortum makaraları

EN 672-1

 

Doğal duman ve ısı boşaltma vantilâtörleri

EN 12101-2

 

Sprinkler ve Su Püskürtme Elemanları

EN 12259

 

Gazlı yangın söndürme sistemleri

EN 12094

 

Toz Sistemleri

EN 12416

 

Yer altı yangın hidrantları

EN 14339

 

Yer üstü yangın hidrantları

EN 14384

 

 

 

Kapılar, Pencereler, Bina Donanımları

Acil çıkış tertibatları

EN 179

 1999/93/CE

Yatay kolla çalışan acil çıkış tertibatları

EN 1125

 

Tek eksenli menteşeler

EN 1935

 

Kontrollü kapı kapatma cihazları

EN 1154

 

İki yöne açılan otomatik kapılar için elektrikle tahrik edilen açık tutma cihazları

EN 1155

 

Kapı ayar cihazları

EN 1158

 

Mekanik olarak çalıştırılan kilitler, diller ve kilitleme plâkaları

EN 12209

 

Endüstriyel ve ticarî yapılar ve garajlarda kullanılan

EN 13241-1

 

Pencereler ve yaya geçişine uygun hazır dış kapılar

EN 14351-1

 

 

 

Beton, Harç ve Şerbet İçin kimyasal katkılar

Beton Katkıları

EN 934-2

1999/93/CE

Öngerme Çeliği İçin Şerbet Katkıları

EN 934-4

 

 

 

Ahşap esaslı levhalar

 ahşap esaslı levhalar

EN 13986

1997/462/CE

 

 

Yer döşemeleri   

Elâstik, tekstil ve lâmine yer döşemeleri

EN 14041

1997/808/CE

Ahşap yer döşemeleri

EN 14342

 

Birden çok spor dalında kullanım için iç mekan yüzeyleri

EN 14904

 

 

 

Yapılarda kullanılan camlar

Cam esaslı yalıtım birimleri

EN 1279-5

2000/245/CE

Lamine cam ve lamine emniyet camı

EN 14449

 

Isıl olarak temperlenmiş soda kireç silikat emniyet camı

EN 12150-2

 

Isıl olarak temperlenmiş soda kireç silikat emniyet camı

EN 572-9

 

Isı ile mukavemeti artırılmış (kısmî temperlenmiş) soda kireç silikat cam

EN 1863-2

 

Borosilikat camlar

EN 1748-1-2

 

Cam seramikler

EN 1748-2-2

 

Kimyasal olarak dayanıklılığı artırılmış soda kireç silikat cam

EN 12337-2

 

Isıl olarak temperlenmiş borosilikat emniyet camı

EN 13024-2

 

Kaplamalı cam

EN 1096-4

 

Temel toprak alkali silikat cam mamuller

EN 14178-2

 

 

 

Tavan ve duvar kaplamaları

Yüksek basınçta sıkıştırılmış -Dekoratif lâmine levhalar (HPL)

EN 438-7

1998/437/CE

Asma tavanlar

EN 13964

 

İç ve dış masif ahşap kaplamalar

EN 14915

 

 

 

Esnek levhalar – Su yalıtımı için         

Çatılarda su yalıtımında kullanılan takviyeli bitümlü levhalar

EN 13707

1999/90/CE

Sürekli olmayan çatı kaplama levhaları için alt tabaka

EN 13859-1

 

Duvarlar için alt tabaka

EN 13859-2

 

Çatılarda su yalıtımı için kullanılan plastik ve lastik levhalar

EN 13956

 

Plastik ve lastik rutubet yalıtım levhaları

EN 13967

 

Bitümlü rutubet yalıtım levhaları

EN 13969

 

Bitümlü su buharı kontrol tabakaları

EN 13970

 

Su buharını kontrol için plastik ve lastik tabakalar

EN 13984

 

 

 

Alçı levhalar ve benzeri

Alçı levhalar

EN 520

1995/467/CE

Alçı levha sistemlerinde kullanılan metal çerçeve bileşenleri

EN 14195

 

 

 

Düz levhalar (sleytler)

Düz levhalar (sleytler) ve bağlantı parçaları Elyaf takviyeli çimento kul. imal edilmiş

EN 492

1998/436/CE

Oluklu levhalar ve bağlantı parçaları Elyaf takviyeli çimento kul. imal edilmiş

EN 494

 

Elyaf takviyeli çimento kullanılarak imal edilmiş düz levhalar

EN 12467

 

 

 

Çatılar     

Plâstik, tekli çatı ışıklıkları

EN 1873

1998/437/CE

Bitümlü levhalar (shingle) – Mineral ve/veya sentetik takviyeli

EN 544

 

 

 

Ahşap yapılar   

Tutkallı lâmine kereste

EN 14080

1997/176/CE

Dikdörtgen kesilmiş yapı kerestelerinin mukavemet sınıflandırması

EN 14081-1

 

 

 

Yol Aletleri

Yol trafik gürültüsünü azaltıcı tertibatlar

EN 14388

 

Taşıt korkuluk sistemleri

EN 1317-5

 

 

 

Beton yapıların korunması ve

Beton için yüzey koruma sistemleri

EN 1504-2

tamiri için mamuller ve sistemler

 

 

Kendini taşıyan çift yüzeyli metal 

Kendini taşıyan çift yüzeyli metal kaplama yalıtım panelleri

EN 14509

kaplama yalıtım panelleri

 

 

 

Uygunluk Değerlendirme Süreci

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamına giren bir ekipmana CE işareti vurulabilmesi için harmonize standartların yada Avrupa Teknik Onay Kılavuzlarının yürürlükte olması gerekmektedir. Harmonize standartlar ve ATOK olmadan bir ürün yapı malzemesi de olsa CE işaretleme yapılamaz. Yapı Malzemeleri Yönetmeliğinde ürün gruplarına göre tüm uygunluk değerlendirme sistemleri Konsey Kararları ile tanımlanmıştır. Yapı Malzemeleri Yönetmeliğinde 4 Sistem Tanımlanmıştır. Bu sistemlerde Üreticinin ve Onaylanmış Kurumların görevleri ayrı ayrı tanımlanmıştır.

Uygunluğun Belgelendirilmesi (Uygunluk Beyanı ile birlikte)

Uygunluk Değerlendirme Prosedürleri

(a) Onaylanmış kurum yada üretici tarafından ürünün ilk tip testinin yapılması;

(b) Onaylanmış kurum yada üretici tarafından önceden belirtilen test planına göre fabrikadan alınan numunelerin test edilmesi ;

(c) Onaylanmış kurum yada üretici tarafından fabrikadan , pazara sunulmuş ürünlerden yada inşaat bölgesinden alınan numuneleri denetim-test edilmesi ;

(d) Onaylanmış kurum yada üretici tarafından gönderilmek üzere hazır bekletilen yada gönderilmiş partiden alınan numunelerin test edilmesi ;

(e) Üretici tarafından Fabrika Üretim Kontrolünün sağlanması;

(f) Onaylanmış kurum tarafından fabrika ve fabrika üretim kontrolünün ilk denetimi ;

(g) Sürekli gözetim , Onaylanmış bir kurum tarafından fabrika üretim kontrolünün denetlenmesi ve sorgulanması

Başlangıç Tip Testleri :

Teknik dokümanlarda tanımlanan tüm testlerin gerçekleştirilmesidir. Bu testler ile ürünün kullanım için uygunluğu değerlendirilmez. Ürün performansının teknik dokümanlarda açıklanan özellikler ile karşılaştırmasını gösterir.

Fabrika Üretim Kontrolü (FÜK) :

Üretici tarafından uygulanan sürekli iç üretim kontrolüdür. Yapı Malzemelerinin teknik dokümanlara uygun olarak üretildiğinin üretici tarafından güvence altına alınmasıdır. Üretici tarafından benimsenmiş tüm koşulların ve gereksinimlerin prosedür ve politikalar şeklinde dokümante edilmesidir. Bu dokümantasyon kalitenin nasıl sağlandığını, ürün özelliklerinin nasıl sağlandığını ve operasyonların nasıl kontrol edildiğini gösterir.

Numunelerin Test-Denetimi :

Ürün uygunluk belgelendirmesi için (Örnek Sistem 1+) Onaylanmış Kurum yada Üretici tarafından İnşaat Sahasından, Fabrika Alanından yada Satış Merkezlerinden alınan numunelerin test-denetimidir. Numune test-denetimi ilk tip testine göre test edilir ve beyan edilen gereksinimlere uygunluk incelenir.

Yapı malzemeleri yönetmeliğin EK I’inde yer alan Temel Sağlık ve Güvenlik Gereksinimlerini karşılamalıdır. 
Bunlar:

  1.  Mekanik Dayanım ve Denge

  2. Yangın Emniyeti

  3. Hijyen, Sağlık ve Çevre

  4. Kullanım Emniyeti

  5. Gürültüden Korunma

  6. Enerji Tasarrufu ve Isı Tutma

  7.