GAZ YAKAN CİHAZLAR İÇİN CE BELGESİ 

İSTANBUL ANKARA İZMİR ANTALYA MANİSA BURSA SAMSUN GAZİANTEP KOCAELİ ADANA MUĞLA 

doğal gaz fırını ce belgesi, ekmek fırını ce belgesi, pide fırını ce belgesi,

90/396/AT – 90/336/EEC Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik
Bu Yönetmelik;
Bundan sonra “cihazlar” diye anılacak olan; yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma veya yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105 °C’yi aşmayan su elde etmek gibi amaçlarla gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını,
b) Bundan sonra “donanımlar” diye anılacak olan; cebri üflemeli brülörler ve bu tür brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanları dışında kalan, ticari amaçlarla kendi başına pazarlanan, gaz yakan cihazlara takılmak üzere tasarımlanan veya monte edildiğinde böyle bir cihaz meydana getiren emniyet, kontrol ve ayarlama teçhizatını ve bunların kısmi montajlarını kapsar.
Endüstriyel işlemlerde kullanılmak üzere tasarımlanan cihazları kapsamaz.
Gaz Yakan Cihazlar Nedir?
Gaz yakan cihazlar yemek pişirme, ısınma, sıcak su elde etme, soğutma, aydınlatma yada yıkama amacıyla kullanılan ve gerektiğinde, normal su sıcaklığı 105 C’yi geçmeten su elde etmek gibi amaçlarla gaz yakan cihazları, cebri üflemeli brülörleri ve bu brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanlarını kapsamaktadır.
Donanımlar ise; cebri üflemeli brülörler ve bu tür brülörler ile teçhiz edilen ısıtma elemanları dışında kalan, ticari amaçlarla kendi başına pazarlanan, gaz yakan cihazlara takılmak üzere tasarımlanan veya monte edildiğinde böyle bir cihaz meydana getiren emniyet, kontrol ve ayarlama teçhizatınıve bunların kısmi montajlarını kapsamaktadır.
Gaz Yakan Cihazlar Kapsamındaki Ürünler
Gaz yakan merkezi ısıtma kazanları
Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) yakan cihazlar
Evlerde kullanılan, gazlı su ısıtıcıları
Fan üflemeli gaz brülörleri
Gazla çalışan ocaklar
Gazla çalışan hava ısıtıcıları
Müstakil, gazla çalışan ısıtıcılar
Gazla çalışan sanayi mutfak aletleri
Gazla çalışan ve evlerde kullanılmayan asma tip radyan ısıtıcılar
Lastik ve plastik hortum ve aksesuarları
Gaz brülörlerini ve gaz yakan aletleri denetleyen emniyet ve kontrol cihazları
Tertibatlar
Gaz vanası
Ateşleyici
Elastomer malzemeler

Belgelendirme için İstenen Evraklar

CE Ürün belgelendirme işlemleri için Gerekli Evraklar
– Fabrika Üretim Kontrol Sistemi (FÜK)
– Kullanılan Hammadde Analiz Raporları ve sertifikaları
– Laboratuar Cihazlarına kalibrasyon yapılması
– Ticaret Sicil Gazetesi
– İmza Sirküsü
– Vergi Levhası
– Oda Kayıt Belgesi
– Fabrikanın Adresini beyan edebileceğiniz resmi belge

 

GAZ YAKAN CiHAZLARA DAiR YONETMELiK (2009/142/AT)
BiRlNCi BOLUM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanimlar


Amaç
MADDE 1 - (1) Bu Yonetmeligin amaci, gaz yakan cihazlarin ve donanimlarin normal olarak kullanildiginda insanlarin, evcil hayvanlarin ve eşyalarin guvenligini tehlikeye atmayacak şekilde piyasaya arz edilmesini ve/veya hizmete alinmasini saglamaktir.

Kapsam
MADDE 2 
- (1) Bu Yonetmelik, bu Yonetmelikte tanimlanan cihazlari ve donanimlari kapsar.
(2)    Endustriyel tesislerde gergekleştirilen endustriyel işlemlerde kullanilmak uzere ozel olarak tasarimlanan cihazlar bu Yonetmeligin kapsami dişindadir.

Dayanak
MADDE 3
 - (1) Bu Yonetmelik; 29/6/2001 tarihli ve 4703 sayili Urunlere Ilişkin Teknik Mevzuatin Hazirlanmasi ve Uygulanmasina Dair Kanuna dayanilarak hazirlanmiştir.

Tanimlar
MADDE 4
 - (1) Bu Yonetmelikte gegen;
a)    Bakanlik: Sanayi ve Ticaret Bakanligini,
b)    Cihazin normal kullanimi: Cihazin imalatginin talimatlarina gore, dogru olarak tesis edilmesini ve duzenli olarak bakiminin saglanmasini, gaz yakit kalitesindeki normal sapmalar ve besleme basincindaki normal dalgalanmalar altinda kullanilmasini, uretim amacina uygun olarak veya ongorulebilecek şekilde kullanilmasini,
c)    Cihazlar: Yemek pişirme, isinma, sicak su elde etme, sogutma, aydinlatma veya yikama amaciyla kullanilan ve gerektiginde, normal su sicakligi 105°C’yi aşmayan su elde etmek gibi Amaçlarla kullanilan gaz yakan cihazlari, cebri uflemeli brulorleri ve bu brulorler ile teghiz edilen isitma elemanlarini,
g) Donanimlar: Cebri uflemeli brulorler ve bu tur brulorler ile teghiz edilen isitma elemanlari dişinda kalan, ticari Amaçlarla kendi başina pazarlanan, gaz yakan cihazlara takilmak uzere tasarimlanan veya monte edildiginde boyle bir cihaz meydana getiren emniyet, kontrol ve ayarlama teghizatini ve bunlarin kismi montajlarini,
d)    Gaz yakit: l bar basing altinda 15°C sicaklikta gaz halinde bulunan her turlu yakiti,
e)    Komisyon: Avrupa Komisyonunu,
f)    Musteşarlik: Başbakanlik Diş Ticaret Musteşarhgini,
g)    Uye devletler: Avrupa Birligine Uye Devletleri,
ifade eder.


iKiNCi BOLUM

Emniyet, Standartlar, Piyasaya Arz ve Piyasa Gozetim ve Denetimi

Emniyet hukumleri
MADDE 5
 - (1) Cihazlar ve donanimlar Ek 1 ’de belirtilen temel gerekliliklere uygun olmak zorundadir.
(2) Bakanlik aşagidaki durumlardan birine uyan cihazlarin ve donanimlarin, Ek 1’de belirtilen temel gerekliliklere uygun oldugunu kabul eder.
a)    Bu Yonetmelik kapsamindaki urunlere uygulanabilen ve referans numaralari Avrupa Birligi Resmi Gazetesinde yayimlanmiş olan uyumlaştinlmiş standartlari uygulayan ulusal standartlara uygunluk.
b)    Uyumlaştinlmiş standartlarin olmadigi durumlarda bu Yonetmelik kapsamindaki urunlere uygulanabilen ulusal standartlara uygunluk.

Atif yapilan standartlar
MADDE 6 
- (1) 5 inci maddenin ikinci fikrasinin (a) bendinde belirtilen ulusal standartlarin referans numaralari Bakanlik tarafindan yayimlanir.

Piyasaya arz, piyasa gozetimi ve denetimi
MADDE 7
 - (1) Bu Yonetmelige uygun olan ve 10 uncu maddede belirtilen CE uygunluk isaretini tasiyan cihazlarin piyasaya arzi veya hizmete sunulmasi yasaklanamaz, kisitlanamaz veya engellenemez.
(2)    8 inci maddede belirtilen uygunluk degerlendirme belgesi bulunan donanimlarin piyasaya arzi yasaklanamaz, kisitlanamaz veya engellenemez.
(3)    Cihazlarin piyasa gozetimi ve denetimi 4703 sayili Kanun ile 13/11/2001 tarihli ve 2001/3529 sayili Bakanlar Kurulu Karariyla yururluge konulan Urunlerin Piyasa Gozetimi ve Denetimine Dair Yonetmelik hukumlerine gore Bakanlikga yapilir. CE uygunluk isareti tasiyan bir cihazin normal olarak kullanildiginda kisilerin, evcil hayvanlarin ve esyalarin guvenligini tehlikeye atmasi hususunda kesin belirtilerin bulundugu tespit edildiginde, bu cihazlarin piyasadan toplatilmasi veya piyasaya arzinin yasaklanmasi veya kisitlanmasina yonelik ilgili mevzuatla verilen yetkiler gergevesinde gerekli butun onlemler alinir.

UCUNCU BOLUM
Uygunluk Degerlendirmesi, CE Uygunluk isareti,
Onaylanmis Kuruliislar ve Cezai Hukumler


Uygunluk degerlendirme usulleri
MADDE 8
 - (1) Seri olarak uretilen cihazlarin uygunluk degerlendirmeleri asagida belirtildigi sekilde
yapilir.
a)    Ek 2’nin 1 inci maddesine gore yapilan AT Tip incelemesi.
b)    Cihazlarin piyasaya arzindan once imalatginin asagidaki yontemlerden birisini segerek yapacagi uygunluk degerlendirmesi.
1)    Ek 2’nin 2 nci maddesine gore AT Tip Uygunluk Beyani.
2)    Ek 2’nin 3 uncu maddesine gore AT Tip Uygunluk Beyani (Uretim Kalite Guvencesi).
3)    Ek 2’nin 4 uncu maddesine gore AT Tip Uygunluk Beyani (Urun Kalite Guvencesi).
4)    Ek 2’nin 5 inci maddesine gore AT Dogrulamasi.
(2)    Cihazin yalniz bir adet ya da az miktarlarda uretilmesi durumunda, imalatgi Ek 2’nin 6 nci maddesine gore AT Birim Dogrulamasini segebilir.
(3)    Birinci ve ikinci fikralarda belirtilen islemlerin tamamlanmasindan sonra, imalatgi 10 uncu maddeye gore CE uygunluk isaretini iliştirir.
(4)    Birinci fikrada belirtilen uygunluk degerlendirme usulleri, CE uygunluk isaretinin ilistirilmesi ve gerektiginde uygunluk beyaninin duzenlenmesi harig olmak uzere, 4 uncu maddede gegen donanimlara da uygulanir. Nihai cihazin Ek 1’de belirtilen temel gerekliliklere uygunlugunu saglamak igin, donanimin bu Yonetmelik hukumlerine uygunlugunu beyan eden, ozelliklerini belirten ve cihaza nasil monte edilmesi veya takilmasi gerektigini gosteren bir belge imalatgi tarafindan duzenlenir ve donanimlarla birlikte sunulur.
(5)    Uygunluk degerlendirmesi ile ilgili butun kayitlar ve yazismalar Turkge veya onaylanmis kurulus tarafindan kabul edilen bir dilde yapilir.

Onaylanmis kuruluslarin tayini
MADDE 9
 - (1) Bakanlik, 8 inci maddede belirtilen uygunluk degerlendirme islemlerinde faaliyet gosterecek onaylanmis kuruluslarin tespitini, tayinini, bildirimini ve onaylarinin iptalini bu Yonetmelik ve 15/11/2001 tarihli ve 2001/3531 sayili Bakanlar Kurulu Karariyla yururluge konulan Uygunluk Degerlendirme Kuruluslari ile Onaylanmis Kuruluslara Dair Yonetmelikte belirtilen hukumler gergevesinde gergeklestirir.

CE uygunluk isaretinin kullanilmasina ve cihazlara ilistirilmesine dair esaslar
MADDE 10
 - (1) Ek 3’te gosterilen CE Uygunluk isareti ve kayitlar, bu Yonetmelik ile 15/11/2001 tarihli ve 2001/3530 sayili Bakanlar Kurulu Karariyla yururluge konulan CE Uygunluk isaretinin Urune ilistirilmesine ve Kullanilmasina Dair Yonetmelik hukumlerine gore, cihazin uzerine veya cihazda bulunan bilgi plakasina kolayca gorulebilir, okunabilir ve silinmez bir sekilde ilistirilir. Soz konusu bilgi plakasi yeniden kullanilamayacak sekilde tasarlanir.
(2)    Cihaza, CE uygunluk isaretinin sekli ve anlami konusunda uguncu kisileri yaniltacak baska isaretler ilistirilmez. Baska duzenleme ve standartlara uygunlugu gosteren isaretler, CE uygunluk isaretinin gorunebilirligini ve okunabilirligini engellemeyecek sekilde cihaza veya bilgi plakasina ilistirilebilir.
(3)    Cihazin CE uygunluk isareti ilistirilmesini ongoren baska mevzuata da tabi olmasi durumunda, CE uygunluk isareti cihazin soz konusu diger mevzuat hukumlerine de uygun oldugunu gosterir. Bununla birlikte, bu mevzuatin bir veya birkaginin, bir gegis donemi ongordugu ve bu donem iginde imalatgiya uygulama konusunda bir segme hakki tanidigi durumlarda, CE uygunluk isareti cihazin sadece imalatginin uygulamayi segtigi mevzuat hukumlerine uygunlugunu gosterir. Bu durumda, uygulanan mevzuatin ilgili hukumleri ve diger bilgiler cihazin beraberinde bulunan belge, uyari, kullanma kilavuzu veya bilgi plakasinda verilir.

Usulsuz olarak ilistirilmis CE uygunluk isareti
MADDE 11
 - (1) 8 inci maddede belirtilen hukumler sakli kalmak kaydiyla;
a)    CE uygunluk işaretinin cihaza usulsuz olarak iliştirilmiş oldugunun tespit edilmesi durumunda, imalatgi veya Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, cihazin CE uygunluk işareti ile ilgili hukumlere uygunlugunun saglanmasi ve Bakanlik tarafindan bildirilen hususlar dahilinde ihlalin sona erdirilmesi ile yukumludur.
b)    Uygunsuzlugun devami halinde, Bakanlik ilgili mevzuat gergevesinde soz konusu cihazin piyasaya arzini kisitlayici veya yasaklayici butun tedbirleri alir.

Piyasa gozetimi ve denetimi
MADDE 12
 - (1) Bakanlik cihazlar ve donanimlannin piyasa gozetimi ve denetimini Urunlerin Piyasa Gozetimi ve Denetimine Dair Yonetmelikte belirtilen hukumler gergevesinde gergekleştirir.

Cezai hukumler
MADDE 13
 - (1) Bu Yonetmelik hukumlerine aykiri davranişta bulunanlara 4703 sayili Kanun hukumleri uygulanir.

DORDUNCU BOLUM

Cesitli ve Son Hukumler


Yururlukten kaldirilan yonetmelik
MADDE 14 
- (1) 30/12/2006 tarihli ve 26392 sayili Resmr Gazete’de yayimlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yonetmelik (90/396/AT) yururlukten kaldinlmiştir.

Yururluk
MADDE 15
 - (1) Bu Yonetmelik yayimi tarihinde yururluge girer.

Yurutme
MADDE 16
 - (1) Bu Yonetmeligin hukumlerini Sanayi ve Ticaret Bakani yurutur. 

Ek-1
Temel Gereklilikler


On Agiklama
Donanima bagli risklerin var olmasi durumunda, bu Ekteki cihazlara yonelik gerekli koşullardan dogan yukumlulukler donanima da uygulanir.

1.    GENEL ŞARTLAR
1.1.    Cihazlar, bu Yonetmeligin 5 inci maddesinde tanimlandigi bigimde ve normal koşullarda kullanildiginda guvenli bir şekilde galişarak insanlan, evcil hayvanlan ve mallan tehdit etmeyecek şekilde tasanmlanmali ve uretilmelidir.
1.2.    Piyasaya suruldugunde:
-    Tum cihazlarla beraber montaj yapan kişiye yonelik teknik talimatname verilmelidir.
-    Tum cihazlarla beraber kullaniciya yonelik kullanim ve servis talimati verilmelidir.
-    Tum cihazlar ve bunlann ambalajlan uygun uyan bilgilerini taşimalidir.
Talimatlar ve uyan bilgileri Turkge veya cihazin gonderilecegi uye devletin resmi dilinde ya da dillerinde yazilmalidir.
1.2.1.    Montaji yapana yonelik teknik talimatlar, montaj, ayarlama ve servisin dogru yapilmasini ve cihazin guvenle kullanilmasini saglayacak butun bilgileri igermelidir.
Talimatlar ozellikle:
-    Kullanilan gazin turunu,
-    Kullanilan gazin besleme basmcmi,
-    Aşagidaki koşullar igin gerekli temiz hava akişini,
-    Yanma havasi beslemesi igin,
-    Madde 3.2.3.’te belirtilen donanima sahip olmayan cihazlar kullanildiginda tehlikeli yanmamiş gaz kanşimlannin oluşumunu engellemek igin,
-    Yanma urunlerinin dişan atilma koşullanni,
-    Cihazlann bitmiş şekliyle ilgili temel gerekliliklere uygunlugunun saglanmasini desteklemek amaciyla cebri uflemeli brulorlerle teghiz edilecek isitma elemanlanna, ait ozellikler, montajla ilgili gereksinimler ve yerine gore imalatgi tarafindan onerilen kombinasyonlann listesini igermelidir.
1.2.2.    Kullaniciya yonelik kullanim ve servis talimatlan, guvenli kullanim igin gereken tum bilgiyi igermeli ve ozellikle kullanim kisitlamalanna kullanicmin dikkati gekilmelidir.
1.2.3.    Cihazin ve ambalajinin ustundeki uyan bilgileri kullanilan gazin cinsini, gazin besleme basmcmi ve kullanim kisitlamalanni, ozellikle de cihazin havalandirmasi yeterli olan yerlere kurulmasi koşulunu agikga belirtmelidir.
1.3.    Cihazin bir pargasi olacak donanim, talimatlara uygun şekilde monte edildiginde ongorulen Amaçlan dogru olarak yerine getirebilecek şekilde tasanmlanmiş ve uretilmiş olmalidir. ilgili donanima yonelik montaj, ayar, işleyiş ve bakim talimatlan saglanmalidir.


2.    MALZEMELER
2.1.    Malzemeler, kullanim Amaçlanna uygun olmali ve maruz kalacaklan mekanik, kimyasal ve termik koşullara dayanikli olmalidir.
2.2.    Guvenlik agisindan onem arz eden malzemelerin nitelikleri cihazlann imalatgisi veya tedarikgisi tarafindan garanti edilmelidir.

3.    TASARIM VE KONSTRUKSiYON
3.1.    Genel hususlar
3.1.1.    Cihazlann konstruksiyonu, normal olarak kullanildiklannda, guvenlik unsurunu tehlikeye sokabilecek kararsizlik, şekil bozuklugu, kinlma veya aşmma oluşmayacak şekilde yapilmalidir.
3.1.2.    Cihazlann ilk galiştinlmalarmda ve/veya kullanim esnasinda ortaya gikan yoguşma cihazlann guvenligini etkilememelidir.
3.1.3.    Cihazlann tasanmi ve konstruksiyonu, diş nedenlerden kaynaklanan bir yangin durumunda patlama riskini asgari duzeye indirecek şekilde yapilmalidir.
3.1.4.    Cihazlann konstruksiyonu, gaz devresine su ve istenmeyen hava sizintisi oluşmayacak şekilde yapilmalidir.
3.1.5.    Yardimci enerji kaynagindaki normal dalgalanmalar halinde, cihazlar guvenli olarak galişmaya devam etmelidir.
3.1.6.    Yardimci enerji kaynaginda oluşan anormal dalgalanmalar ve kesintiler ile enerjinin tekrar eski haline gelmesi guvensiz bir durum yaratmamalidir.
3.1.7.    Cihazlarin tasarimi ve konstruksiyonu, elektrik kaynakli tehlikeleri onleyecek şekilde yapilmalidir. Uygulandigi alanda 30/12/2006 tarih ve 26392 sayili Resmi Gazete’de yayimlanan “Belirli Gerilim Sinirlari Dahilinde Kullanilmak Uzere Tasarlanmiş Elektrikli Teghizat ile ilgili Yonetmelik” de ortaya koyulan elektrik kaynakli tehlikelerle ilgili guvenlik unsurlarina uygunluk, bu maddenin gereklilikleri ile eşdeger olmalidir.
3.1.8.    Cihazin basing altindaki tum pargalari, guvenligi etkileyici deformasyon olmadan, maruz kaldiklari mekanik ve isil gerilmelere dayanmalidir.
3.1.9.    Cihazlarin, tasarimi ve konstruksiyonu, guvenlik, kontrol veya duzenleme ekipmaninda meydana gelecek bir aksakligin tehlikeli bir durum yaratmasini engelleyecek şekilde yapilmalidir.
3.1.10.    Cihazin guvenlik ve kontrol ekipmanlari ile donatilmasi durumunda, guvenlik ekipmanlarinin işleyişi, kontrol ekipmanlari tarafindan devre dişi birakilmamalidir.
3.1.11.    Uretim safhasinda sabitlenen ya da ayarlanan ve kullanici ya da montaj yapan tarafindan mudahale edilmemesi gereken cihazin butun pargalari uygun şekilde korunmalidir.
3.1.12.    Manivela kollari ile diger kontrol ve ayar donanimi agikga işaretlenmeli ve taşima ve kullanimda herhangi bir hatayi onlemeye yonelik uygun talimatlar verilmelidir. Bunlarin tasarimlari ayarlarin kazara degiştirilmesini onleyecek şekilde yapilmalidir.
3.2.    Yanmamiij gaz gikişi
3.2.1.    Cihazlarin konstruksiyonu, gaz sizinti miktari tehlikeli boyutta olmayacak şekilde yapilmalidir.
3.2.2.    Cihazlarin konstruksiyonu, yanmamiş gazin cihaz iginde tehlike yaratacak birikimini onlemek igin ateşleme, yeniden ateşleme ve alevin sonmesinden sonraki gaz gikişini sinirlayacak şekilde yapilmalidir.
3.2.3.    Kapali mekanlarda ve odalarda kullanilacak cihazlar, soz konusu mahallerde yanmamiş gazin tehlike yaratacak birikimini engelleyen ozel bir donanima sahip olmalidir. Bu tip donanimlarla donatilmamiş olan cihazlar, yanmamiş gazlarin birikip tehlikeli boyutlara ulaşmasinin onlenmesi igin sadece yeterli derecede havalandirmaya sahip alanlarda kullanilmalidir.
Bakanlik isterse kendilerine ozgu koşullari da goz onune alarak, kendi sinirlari dahilinde bu tur cihazlarin tesis edilebilmesi igin kabul edilen yeterli havalandirma şartlanni belirleyebilir. Bu cihazlarin kendilerine ozgu ozellikleri dikkate alinarak tanimlanmalidir. Buyuk mutfak cihazlari ve toksik bileşenler igeren gazlarla galişan cihazlar yukarida adi gegen donanimlara sahip olmalidir.
3.3.    Ateşleme
Cihazlar normal kullanildiklarinda:
-    Ateşlemenin ve yeniden ateşlemenin duzgun bir şekilde gergekleşmesini,
-    Capraz ateşlemeyi,
garanti altina alacak şekilde yapilmalidir.
3.4.    Yanma
3.4.1.    Cihazlarin konstruksiyonu, normal kullanildiklarinda, alev kararliligini temin edecek ve yanma urunlerindeki sagliga zararli maddeler kabul edilebilir siniri aşmayacak şekilde yapilmalidir.
3.4.2.    Cihazlarin konstruksiyonu normal kullanildiklarinda, yanma urunlerini kazara ortama yaymayacak şekilde yapilmalidir.
3.4.3.    Yanma urunlerinin tahliyesi igin bir bacaya bagli cihazlarin konstruksiyonu, anormal gekiş koşullarinda, bulundugu mekana tehlikeli miktarda yanma urunu yaymayacak şekilde yapilmalidir.
3.4.4.    Konutlarda bagimsiz olarak kullanilan bacasiz isitma cihazlari ile bacasiz şofbenler, bulunduklari mekan veya alanda insan sagligini tehdit edecek şekilde karbonmonoksit gazi oluşumuna sebep olmamalidir. Bu nedenle soz konusu gaza tahmini maruz kalma suresi de goz onunde bulundurulmalidir.
3.5.    Enerjinin rasyonel kullanimi cihazlarin konstruksiyonu, guncel teknolojik bilgi seviyesi ve emniyet unsurlari goz onune alinarak, enerjinin rasyonel kullanimi temin edilecek şekilde yapilmalidir.
3.6.    Sicakliklar
3.6.1.    Cihazin taban veya diger yuzeylere yakin yerleştirilebilecek pargalari, gevrede tehlike oluşturacak sicakliklara ulaşmamalidir.
3.6.2.    Cihazlarda mudahale edilebilecek dugme ve kollarin yuzey sicakligi kullanici igin tehlike oluşturmamalidir.
3.6.3.    Konutlarda kullanim igin tasarimlanmiş cihazlarin isi iletimiyle ilişkili yuzey ve pargalari haricindeki diş kisimlannin yuzey sicakliklari, kullaniciyi ve ozellikle de tepki suresi hesaba katilmasi gereken gocuklar igin tehlike oluşturmamalidir.
3.7.    Gida maddeleri ve temizlik Amaçli su bu alandaki Avrupa Toplulugu kurallari sakli kalmak kaydiyla, bir cihazin uretiminde kullanilan malzeme ve pargalar, temas halinde bulunabilecekleri gida maddelerinin veya temizlik Amaçli kullanilan suyun kalitesini bozmamalidir.

Ek-2
UYGUNLUGUN SERTiFiKALANDIRILMASI PROSEDURU


1.    AT TiP iNCELEMESi
1.1.    AT tip incelemesi; tasanmlanan uretimin bir numunesi olan ve bu Yonetmeligin kapsamina giren bir cihazin, bu Yonetmelik hukumlerine uygunlugunun onaylanmiş kuruluş tarafindan incelenmesi ve sertifikalandirilmasidir.
1.2.    Tip incelemesi igin başvuru, imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi tarafindan tek bir onaylanmiş kuruluşa yapilir.
1.2.1.    Başvuru şunlari igerir:
-    imalatginin adi ve adresi; eger başvuru temsilci tarafindan yapilmişsa temsilcinin adi ve adresi,
-    Başvurunun onceden başka bir onaylanmiş kuruluşa yapilmadigina dair yazili bir taahhutname,
-    Ek 4’te agiklanan şekilde bir tasarim dokumantasyonu
1.2.2.    Bundan sonra “tip” olarak adlandirilacak olan ve uretimin numunesi olan cihaz, imalatgi tarafindan onaylanmiş kuruluşa teslim edilir. Onaylanmiş kuruluş test programi igin gerekirse daha fazla tip numunesi isteyebilir. Tip, urunun varyasyonlanni da igerebilir, ancak bunlar risk agisindan farkli ozelliklere sahip olmamalidir.
1.3.    Onaylanmiş kuruluş
1.3.1.    Tasarim dokumantasyonunu inceleyerek tipin tasarim dokumantasyonuna uygun uretildigini onaylamali ve bu Yonetmeligin 6 nci maddesinde belirtilen standartlarin uygulanabilir hukumlerine ve bu Yonetmeligin gerekli koşullarina uygun tasarlanmiş elemanlari saptamalidir.
1.3.2.    Yonetmeligin 5 inci maddesinde belirtilen standartlarin uygulanmadigi durumda, imalatginin benimsedigi gozumlerin temel gereklilikleri karşilayip karşilamadigmi kontrol etmek igin, uygun muayene ve/veya deneyleri uygular ya da uygulatir.
1.3.3.    imalatginin ilgili standartlari uyguladigi hallerde, bu uygulamanin etkin olarak yapilip yapilmadigini, dolayisiyla da temel gerekliliklere uygunlugunun saglanip saglanmadigini kontrol etmek igin uygun inceleme ve/veya deneyleri yapmali veya yaptirmalidir.
1.4.    Tip, bu Yonetmelik hukumlerine uygunluk sagladigi takdirde onaylanmiş kuruluş muracaatgiya AT tip inceleme sertifikasi tanzim etmelidir. Soz konusu sertifika, inceleme sonuglarini, varsa sertifikanin gegerliligine ilişkin koşullari, onaylanan ornek tipi tanimlayici verileri ve yerine gore tipin işlevlerinin tanimlamalarini igermelidir. Teknik resim ve şemalar gibi ilgili teknik dokumanlar da sertifikaya eklenmelidir.
1.5.    Onaylanmiş kuruluş, AT tip inceleme sertifikasinin verildigini ve madde 1.7’de belirtilen tipe yapilan eklemeleri, diger onaylanmiş kuruluşlara derhal bildirmelidir. Bu kuruluşlar AT Tip-inceleme sertifikasinin ve/veya eklerinin birer kopyasi ile gegerli gerekge gostererek yapilan muayene ve deney raporlarinin birer kopyasini talep edip temin edebilirler.
1.6.    AT tip inceleme sertifikasi vermeyi reddeden ya da bunu iptal eden onaylanmiş kuruluş gerekgelerini de belirterek bu kararini sirasiyla kendisini yetkilendiren Bakanlik ve diger onaylanmiş kuruluşlara bildirir.
1.7.    imalatgi, onayli tipte yapilan ve temel gerekliliklere uygunlugu etkileyebilecek tum degişikliklerden AT tip inceleme sertifikasi veren onaylanmiş kuruluşu haberdar eder. Onayli tipte yapilan degişiklikler, temel gerekliliklere ya da cihazin kullanimina yonelik uyulmasi zorunlu koşullara uygunlugunu etkiliyorsa, bu degişikler igin AT tip inceleme sertifikasini veren onaylanmiş kuruluşun ek onayi gerekir. Bu ek onay, orijinal AT tip inceleme sertifikasina ek şeklinde verilir.


2.    AT TiPE UYGUNLUK BEYANI
2.1.    AT tipe uygunluk beyani, imalatginin ilgili cihazlarin, AT tip inceleme sertifikasinda belirtilen tipe uygunluklarini ve cihazlarin bu Yonetmeligin temel gerekliliklerini karşiladiklanni beyan etmesidir. imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, her cihaza CE uygunluk işaretini iliştirmeli ve yazili bir uygunluk beyani duzenlemelidir. Bu uygunluk beyani birden fazla cihazi kapsayabilir ve imalatgi tarafindan muhafaza edilir. CE uygunluk işaretinin yanina, madde 2.3’te belirtilen rasgele denetimlerden sorumlu onaylanmiş kuruluşun tanitim numarasi da konulmalidir.
2.2.    imalatgi, mamulun nihai muayenesi ve deneyi de dahil olmak uzere imalat sureci sonunda elde edilen uretimin homojen olmasini ve cihazlarin AT tip inceleme sertifikasinda belirtilen ornek tipe ve bu Yonetmeligin ilgili temel gerekliliklerine uygun olmasini teminen gerekli tum onlemleri almalidir. imalatgi tarafindan segilecek onaylanmiş kuruluş madde 2.3’te belirtilen şekilde cihazlar uzerinde rasgele denetlemeler yapmalidir.
2.3.    Cihazlarin yerinde denetimi, onaylanmiş kuruluş tarafindan rasgele olarak bir yillik ya da daha az araliklarla yapilmalidir. Yeterli sayida cihaz incelenmeli ve bu Yonetmeligin 6 nci maddesinde belirtilen uygulanabilir standartlarda duzenlenen uygun deneyler veya eşdeger deneyler bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunu saglamak igin uygulanmalidir. Her seferinde onaylanmiş kuruluş, bu deneylerin kismen mi, tamamen mi uygulanacagina karar verir. Bir ya da daha fazla cihaz onaylanmazsa, bunlarin pazarlanmasini engelleyici onlemler onaylanmiş kuruluş tarafindan alinir.

3.    AT TiPE UYGUNLUK BEYANI (URETiM KALiTE GUVENCESi)
3.1.    AT tipe uygunluk beyani (uretim kalite guvencesi) imalatginin, cihazlann AT tip inceleme sertifikasinda belirtilen tipe ve bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunu belirterek, madde 3.2’deki yukumluluklerini yerine getirmesidir. imalatgi ya da Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi her cihaza CE uygunluk işaretini iliştirmeli ve yazili bir uygunluk beyani duzenlemelidir. Bu beyan birden fazla cihazi kapsayabilir. Beyan, imalatgi tarafindan muhafaza edilir. CE uygunluk işareti AT gozetiminden sorumlu onaylanmiş kuruluşun kimlik numarasi ile birlikte kullanilmalidir.
3.2.    imalatgi, cihazlarin AT tip inceleme sertifikasinda belirtilen tipe ve bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunu temin eden bir kalite sistemi uygular. imalatgi madde 3.4’te belirtilen AT gozetimine tabidir.
3.3.    Kalite sistemi
3.3.1.    imalatgi, soz konusu cihazlara yonelik kalite sisteminin onaylanmasi igin kendi segtigi onaylanmiş kuruluşa başvurmalidir.
Başvuru şunlari igermelidir:
-    Kalite sistem dokumantasyonu,
-    Onayli kalite sisteminin uygunlugunun ve etkinliginin surekli kilinacagina dair taahhut,
-    Uygunlugunu ve etkinligini saglamak igin onayli kalite sisteminin muhafazasi igin taahhut,
-    AT tip inceleme sertifikasinin bir kopyasi ve onayli tiple ilgili dokumanlar.
3.3.2.    imalatginin benimsedigi tum ogeler, koşullar ve hukumler, sistematik ve mantiga uygun bir bigimde kurallar, prosedurler ve yazili talimatlar şeklinde belgelendirilmelidir. Kalite sistemine ilişkin bu dokumantasyon kalite programi, planlar, el kitaplari ile kayitlarin tutarli bir şekilde yorumlanmasini mumkun kilmalidir. Bu dokumantasyon kalite program, plan, kilavuz ve kayitlarin yorumunda birligi saglamalidir. Belgeler ozellikle de aşagidakilerin yeterli tanimini igermelidir:
-    Yonetimin kalite hedefleri, organizasyon yapisi ve sorumluluklari ile cihaz kalitesi konusundaki yetkisini,
-    Uretim suregleri, kullanilacak kalite kontrol ve kalite guvence tekniklerini ve sistematik faaliyetlerini,
-    Uretim oncesinde, sonrasinda ve uretim boyunca yapilacak muayene, test ve bunlarin uygulanma sikligini,
-    istenen cihaz kalitesinin saglanmasini ve kalite sisteminin etkin işleyişini izleme metodunu.
3.3.3.    Onaylanmiş kuruluş, kalite sisteminin madde 3.3.2’de belirtilen koşullari karşilayip karşilamadigini belirlemek igin kalite sistemini inceler ve degerlendirir. Onaylanmiş kuruluş, karşilik gelen uyumlaştirilmiş standartlan uygulayan kalite sistemleri agisindan bu koşullara uygunlugu varsayar. Onaylanmiş kuruluş kararini imalatgiya bildirmeli ve diger onaylanmiş kuruluşlari durumdan haberdar etmelidir. imalatgiya yapilan bildirim, muayene sonuglarini, onaylanmiş kuruluşun adini ve adresini ve ilgili cihazlara yonelik kararin gerekgesini igerir.
3.3.4.    imalatgi, kalite sistemindeki yeni teknoloji ve kalite anlayişlannin sebep oldugu degi^ikliklerden, kalite sistemini onaylayan onaylanmiş kuruluşu haberdar eder. Onaylanmiş kuruluş, degişiklik tekliflerini inceler ve degiştirilen kalite sisteminin ilgili hukumlere uyup uymadigina veya yeniden degerlendirmenin gerekip gerekmedigine karar verir. Kararini imalatgiya bildirir. Bildirim, muayene sonuglarini ve gerekgeli degerlendirme kararini igermelidir.
3.3.5.    Kalite sisteminin onayini iptal eden bir onaylanmiş kuruluş, kararinin gerekgelerini de belirterek durumu diger onaylanmiş kuruluşlara bildirir.
3.4. AT gozetimi
3.4.1.    AT gozetiminin amaci, imalatginin onayli kalite sisteminden dogan yukumluluklerini layikiyla yerine getirmesini saglamaktir.
3.4.2.    imalatgi, onaylanmiş kuruluşun uretim, muayene, deney ve depo mahallerine inceleme amaciyla erişimine izin vermeli ve ozellikle; aşagidaki hususlara ilişkin olmak uzere gerekli tum bilgileri saglamalidir.
-    Kalite sistemine ilişkin dokumantasyon,
-    Muayene raporlari, deney verileri, kalibrasyon verileri, ilgili personelin nitelikleri hakkindaki raporlar vs. gibi kalite kayitlari.
3.4.3.    Onaylanmiş kuruluş, imalatginin onayli kalite sistemini surdurdugunu ve uyguladigini garanti etmek igin en azindan iki yilda bir denetim yapmali ve denetim raporunu imalatgiya sunmalidir.
3.4.4.    Aynca, onaylanmiş kuruluş imalatgiya haber vermeksizin ziyaretlerde bulunur. Bu ziyaretler sirasinda cihazlari test eder ya da ettirir. imalatgiya bir muayene raporu ve eger yapildiysa bir deney raporu sunar.
3.4.5.    imalatgi, talep edildiginde onaylanmiş kuruluşun raporunu verebilmelidir.

4.    AT TiP UYGUNLUK BEYANI (URUN KALiTE GUVENCESi)
4.1.    AT tip uygunluk beyani, (urun kalite guvencesi) madde 4.2’deki yukumluluklerini yerine getiren imalatginin, ilgili cihazlarin AT tip inceleme sertifikasinda tanimlanan tipe uygun oldugunu ve bu yonetmeligin temel gerekliliklerini karşiladigim beyan etmesidir. imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, her cihaza CE uygunluk işaretini iliştirmeli ve yazili bir uygunluk beyani hazirlamalidir. Bu beyan birden fazla cihazi kapsayabilir ve imalatgi beyani muhafaza etmelidir. CE uygunluk işareti, AT gozetiminden sorumlu onaylanmiş kuruluşun kimlik numarasi ile birlikte kullanilmalidir.
4.2.    imalatgi madde 4.3’te belirtildigi gibi, cihazlarin son muayenesi ve deneyleri igin onayli kalite sistemini uygular. imalatgi madde 4.4’te belirtilen AT gozetimine tabidir.
4.3.    Kalite sistemi
4.3.1.    Bu işlemde imalatgi, soz konusu cihazlara yonelik kalite sisteminin onayi igin başvuruyu kendi segtigi bir onaylanmiş kuruluşa yapar. Başvuru şunlari igermelidir:
-    Kalite sistem dokumantasyonu,
-    Onayli kalite sisteminden dogan yukumluluklerini yerine getirme taahhudu,
-    Onayli kalite sisteminin uygunlugunun ve etkinliginin surekli kilinacagina dair taahhut,
-    Onayli tiple ve AT tip inceleme sertifikasinin bir kopyasiyla ilgili dokumanlar.
4.3.2.    Kalite sisteminin bir pargasi olarak, her bir cihaz muayene edilmeli ve bu Yonetmeligin 6 nci maddesinde belirtilen uygulanabilir standartlarda belirtilen deneyler ya da bu Yonetmelikteki temel gerekliliklere uygunlugunu denetleyen eşdeger deneyler uygulanmalidir. imalatginin benimsedigi tum ogeler, yonetmelik ve hukumler; tedbirler, prosedurler ve yazili talimatlar sistematik olarak ve mantikli bir şekilde belgelendirilmelidir. Kalite sistemine ilişkin bu dokumantasyon kalite programi, planlar, el kitaplari ile kayitlarin tutarli bir şekilde yorumlanmasini mumkun kilmalidir. Kalite sistem dokumantasyonu, ozellikle de aşagidakilerin yeterli tanimini igermelidir:
-    Yonetimin kalite hedeflerini, orgutsel yapisini ve cihaz kalitesine ilişkin sorumluluk ve yetkilerini,
-    Uretim sonrasinda uygulanacak kontrol ve deneyleri,
-    Kalite sisteminin etkin işleyişini dogrulama metodunu.
4.3.3.    Onaylanmiş kuruluş, madde 4.3.2’de belirtilen koşullari karşilayip karşilamadigini belirlemek igin kalite sistemini inceler ve degerlendirir. Onaylanmiş kuruluş, karşilik gelen uyumlaştirilmiş standartlari uygulayan kalite sistemleri agisindan bu koşullara uygunlugu varsayar. Onaylanmiş kuruluş, karanni imalatgiya bildirir ve diger onaylanmiş kuruluşlari durumdan haberdar eder. imalatgiya yapilan bildirim, muayene sonuglarini, onaylanmiş kuruluşun adini ve adresini ve ilgili cihaza yonelik gerekgeli degerlendirme kararini igermelidir.
4.3.4.    imalatgi, kalite sisteminin gerektirdigi adaptasyonlardan, ornegin yeni teknoloji ve kalite anlayişlarindan kalite sistemini onaylayan onaylanmiş kuruluşu haberdar eder. Onaylanmiş kuruluş degişiklik tekliflerini inceler ve degiştirilen kalite sisteminin ilgili hukumlere uyup uymadigina ya da yeniden degerlendirmenin gerekip gerekmedigine karar verir. Onaylanmiş kuruluş kararini imalatgiya bildirir. Bildirim, muayene sonuglarini ve gerekgeli degerlendirme kararini igerir.
4.3.5.    Kalite sisteminin onayini iptal eden onaylanmiş kuruluş, kararinin gerekgelerini de belirterek durumu diger onaylanmiş kuruluşlara bildirir.
4.4.    AT gozetimi
4.4.1.    AT gozetiminin amaci, imalatginin onayli kalite sisteminden dogan yukumluluklerini hakkiyla yerine getirmesini saglamaktir.
4.4.2.    imalatgi, onaylanmiş kuruluşun, muayene, deney, depo mahallerine inceleme amaciyla erişimine izin vermeli ve ozellikle aşagidaki hususlara ilişkin olmak uzere gerekli tum bilgileri saglamalidir;
-    Kalite sistemine ilişkin dokumantasyon,
-    Muayene raporlari, deney verileri, kalibrasyon verileri, ilgili personelin nitelikleri hakkindaki raporlar vb. gibi kalite kayitlari.
4.4.3.    Onaylanmiş kuruluş imalatginin onayli kalite sistemini surdurdugunu ve uyguladigini garanti etmek igin en azindan iki yilda bir denetim yapmali ve denetim raporunu imalatgiya vermelidir.
4.4.4.    Ayrica onaylanmiş kuruluş imalatgiya haber vermeksizin ziyaretlerde bulunmalidir. Bu ziyaretler sirasinda onaylanmiş kuruluş cihazlari test eder ya da ettirir. Onaylanmiş kuruluş imalatgiya bir muayene raporu ve eger yapildiysa bir deney raporu verir.
4.4.5.    imalatgi talep edildiginde onaylanmiş kuruluşun raporunu verebilmelidir.

5.    AT DOGRULAMASI
5.1.    AT dogrulamasi, imalatginin ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisinin cihazlarin, AT tip inceleme sertifikasinda tanimlanan tipe uygunlugunu ve bu Yonetmeligin temel gerekliliklerini karşilayip sagladigini beyan etmesidir.
5.2.    imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, imalat işleminin, imal edilen cihazlarin AT tip inceleme sertifikasinda agiklanan tipe ve kendilerine uygulanan bu Yonetmeligin gerekliliklerine cihazlarin uygunlugunu saglamasi igin gerekli tum onlemleri almalidir. imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, her bir cihaza CE uygunluk işaretini iliştirmeli ve yazili bir uygunluk beyani duzenlemelidir. Uygunluk belgesi birden fazla cihazi kapsayabilir ve bu belge, imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi tarafindan muhafaza edilmelidir.
5.3.    Onaylanmiş kuruluş, ya madde 5.4’te belirtildigi gibi her bir cihazi muayene ve test ederek ya da madde 5.5’te belirtildigi gibi cihazlari istatistiki bazda muayene ve test ederek, cihazlarin bu Yonetmelik gerekliliklerine uygunlugunu denetler.
5.4.    Her bir cihazi muayene ve test ederek onaylama
5.4.1.    Tum cihazlar tek tek incelenir ve bu Yonetmeligin 6 nci maddesinde belirtilen ilgili standartlarda istenilen deneyler ya da eşdeger deneyler, cihazlarin AT tip inceleme sertifikasinda tanimlanan tipe ve kendilerine uygulanan bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunu dogrulamak igin yapilir.
5.4.2.    Onaylanmiş kuruluş her cihaza kendi kimlik numarasini vermeli ya da verdirmeli ve yapilan deneylerle ilgili yazili bir uygunluk sertifikasi duzenlemelidir. Uygunluk sertifikasi birden fazla cihazi kapsayabilir.
5.4.3.    imalatgi talep edildigi takdirde, onaylanmiş kuruluşun duzenlemiş oldugu uygunluk belgesini gostermek zorundadir.
5.5.    istatistiksel dogrulama
5.5.1.    imalatgilar uretilen cihazlari bir ornek yiginlar halinde sunmali ve imalat işleminin, uretilen gruplarin bir ornek olmasini saglamak igin gerekli tum onlemleri almalidir.
5.5.2.    istatistiki denetim cihazlar ozellikleri itibariyle istatistiksel kontrole tabidir. Cihazlar, ayni koşullarda imal edilen ayni modelin birimlerinden oluşan tanimlanabilir yiginlar halinde gruplanmalidir. Yigin rast gele araliklarla muayene edilir. Ornekleme ile segilen cihazlar tek tek incelenir. Partinin onaylanacagini ya da reddedilecegini belirlemek uzere bu Yonetmeligin 6 nci maddesinde belirtilen standartlara gore uygun deneyler veya eşdeger deneyler yapilir. Aşagidaki ozelliklere sahip bir ornekleme sistemi uygulanir:
-    0,5-1,5 arasinda bir uygunsuzluk yuzdesine sahip % 95 onay olasiligina tekabul eden bir kalite duzeyi,
-    5-10 arasinda bir uygunsuzluk yuzdesine sahip % 5 onay olasiligina tekabul eden bir kalite limiti.
5.5.3.    Yiginlar kabul edilirse, onaylanmiş kuruluş her cihaza kendi kimlik numarasini iliştirmeli ya da iliştirtmeli ve yapilan deneylerle ilgili yazili bir uygunluk belgesi duzenlemelidir. Orneklemede uygun bulunmayan urunler dişindaki diger tum cihazlar piyasaya surulebilir. Bir yigin reddedilirse, onaylanmiş kuruluş yiginin piyasaya surulmesini engelleyecek uygun onlemleri almalidir. Yiginlarin sik sik reddedilmesi durumunda, onaylanmiş kuruluş istatistiki dogrulamayi askiya alabilir. imalatgi onaylanmiş kuruluşun sorumlulugunda, imalat işlemi sirasinda bu kuruluşun kimlik kayit numarasini iliştirebilir.
5.5.4.    imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, talep uzerine onaylanmiş kuruluşun vermiş oldugu uygunluk sertifikasini gostermek zorundadir.

6.    AT BiRlM DOGRULAMASI
6.1.    AT birim dogrulamasi, imalatginin ya da Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisinin madde 6.2’de belirtilen sertifikayla birlikte gikan ilgili cihazin, bu Yonetmeligin gerekliliklerini karşilamasini saglamasi ve beyan etmesidir. imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi cihaza CE uygunluk işareti iliştirmeli ve kendisinin muhafaza edecegi yazili bir uygunluk belgesi duzenlemelidir.
6.2.    Onaylanmiş kuruluş cihazi incelemeli ve cihazin bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunu sagladigini tespit etmek igin, tasarim dokumanlarini da dikkate alarak uygun deneyleri yapmalidir. Uygunlugu tespit edilen cihazlara onaylanmiş kuruluşun kimlik kayit numarasi iliştirilmeli veya iliştirilmesi saglanmali ve muayenelerden sonra uygunluk sertifikasi verilmelidir. Onaylanmiş kuruluş kendi kimlik kayit numarasini onayli cihaza iliştirmeli ve yapilan deneylerle ilgili yazili bir uygunluk sertifikasi duzenlemelidir.
6.3.    Cihazin tasarimiyla ilgili teknik dokumantasyonun amaci, Ek 4’te de belirtildigi gibi, cihazin bu Yonetmeligin temel gerekliliklerine uygunlugunun degerlendirilmesini ve cihazin tasariminin, uretiminin ve işleyişinin anlaşilmasini saglamaktir. Ek 4’te belirtilen tasarim dokumantasyonu onaylanmiş kuruluşa sunulmalidir.
6.4.    Onaylanmiş kuruluş gerekli gordugu takdirde, cihaz monte edildikten sonra muayene ve deneyler uygulayabilir.
6.5.    imalatgi ya da onun Turkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi, talep edildiginde onaylanmiş kuruluşun vermiş oldugu uygunluk sertifikasini gostermek zorundadir.

Ek-3
CE UYGUNLUK işARETi VE KAYITLARI

1. CE Uygunluk işareti, aşagida gosterildigi gibi “CE” harflerinden oluşur. CE Uygunluk işaretini, uretim kontrol safhasina katilan onaylanmiş kuruluşun kimlik kayit numarasi izler.

 

2.    Cihaz ya da cihazin tanitim etiketi, CE Uygunluk işaretiyle birlikte şu bilgileri de taşimalidir:
-    imalatginin adi ya da kimlik numarasi,
-    Cihazin markasi,
-    Kullaniliyorsa şebeke geriliminin tipi,
-    Cihaz kategorisi,
-    CE Uygunluk işaretinin iliştirildigi yilin son iki rakami. Cihazin niteligine gore, tesis igin gereken bilgiler eklenebilir.
3.    CE Uygunluk işareti, kugultuldugunde ya da buyutuldugunde yukaridaki şeklin oranlari korunmalidir. CE Uygunluk işaretinin farkli uygulamalari, 5 mm’den az olmayacak ayni dikey boyutlara sahip olmalidir.

Ek-4
TASARIM DOKUMANTASYONU

Tasarim dokumantasyonu, onaylanmiş kuruluşun istedigi seviyede degerlendirmesi igin, aşagidaki bilgileri igermelidir:
-    Cihazin genel bir tanimi,
-    Cihazin kavramsal tasarimlari, imalat resimleri ile parga alt montaj grubu, devre v.s. diyagramlari,
-    Yukaridakilerin anlaşilabilmesi igin cihazin galişmasini da igeren gerekli tanim ve agiklamalar,
-    5 inci maddede atifta bulunulan kismen ya da tamamen uygulanan standartlarin bir listesi ile 5 inci maddede atifta bulunulan standartlar uygulanmadiginda, temel gereklilikleri karşilamak igin kullanilan gozumlerin tanimi,
-    Deney raporlari,
-    Montaj ve kullanim talimatlari, uygun hallerde tasarim dokumantasyonu şunlan igermelidir:
-    Cihaza takilan donanim ile ilgili onay sertifikalari,
-    Cihazin uretim ve/veya muayene ve/veya izlenme metotlariyla ilgili onaylar ve sertifikalar,
-    Onaylanmiş kuruluşun yaptigi degerlendirmeye faydali olacak her turlu dokumanlar.

Ek-5
ONAYLANMIş KURULUşLARIN YETKlLENDiRlLMESiNDE UYGULANACAK ASGARi ÖLÇÜTLER

Bakanlik tarafindan yetkilendirilen onaylanmig kurulugun yerine getirmesi gereken asgari kogullar:
-    Personel ile gerekli arag ve ekipmanin bulundurulmasi,
-    Personelin teknik yeterliligi ve mesleki durustlugu,
-    Bu cihazlarla dogrudan ya da dolayli ilişkili olan tum gevrelerden, gruplardan ya da kigilerden bagimsiz olarak, deneylerin uygulanmasi, raporlarin hazirlanmasi, sertifika duzenlenmesi ve bu Yonetmelikte istenen gozetimin yerine getirilmesi,
-    Personelin mesleki sirlari satmamasi,
-    Ulusal bir mevzuat geregince devlet tarafindan sigorta edilmedigi durumlarda veya sorumlulugu devletin ustlenmesi halleri diginda, onaylanmig kurulugun bir kusur sorumlulugu sigortasi olmalidir. ilk iki kogulun yerine getiriligi, Bakanlik ya da Bakanlik tarafindan oluşturulan organlarca periyodik olarak dogrulanmalidir.